Cast & Crew of Camelot
Show Leaders
Director | Richard Michelle-Pentelbury | |
Assistant Director | Tim Elliott | |
Assistant Director | Sherry West | |
Musical Director | Andrea White | |
Choreographer | Karen Iwanski | |
Producer | Lynda Elliott | |
Assistant Producer | Cathy Sparrow | |
Stage Manager | Pat Baceda |
Design Team
Assistant Musical Director | Mary Anne Wilson | |
Lighting Design | Paul Hilton | |
Set Design | Richard Michelle-Pentelbury | |
Set Design | Bill Brown | |
Costume Design | Faith Marie Casement | |
Costume Design | Frank MacLeod | |
Prop Design | Margaret Harper | |
Prop Design | Patrice Kalyn | |
Prop Design | Angela Maki | |
Sound Design | Luke Moar | |
Hair & Makeup Design | Cat Bentley | |
Orchestra Conductor | Joanne Sampson |
Production Team
Costume Assistant | Nola Daly | |
Costume Assistant | Christine Horne | |
Costume Assistant | Patrice Kalyn | |
Costume Assistant | Lisa Madill | |
Costume Assistant | Jane Ranshaw | |
Costume Assistant | Lynn Rowley | |
Costume Assistant | Fin Sound | |
Costume Assistant | Brenda Goyetche | |
Costume Assistant | Myrna Weiden | |
Lighting Crew | Alex Beavis | |
Lighting Crew | Cameron Ross | |
Lighting Crew | Derek Ross | |
Lighting Crew | Nick Schesnuk | |
Lighting Crew | Cotie Spring | |
Lighting Crew | Mary Ann Tenove | |
Set Construction | Bill Brown | |
Set Construction | Pat Baceda | |
Set Painting | Deb Miall | |
Set Painting | Susan Soprovich | |
Props Construction | Pat Baceda | |
Props Construction | Dennis Daly | |
Props Construction | Eric Daly | |
Props Construction | Gene Manason | |
Dance Captain | Patrice Kalyn | |
Dance Captain | Richard Michelle-Pentelbury |
On Stage
Arthur | Richard Heyman | |
Guenevere | Christine Horne | |
Lancelot | James Noonan | |
King Pellinore | Mike Johnson | |
Mordred | Justin Crowe | |
Mordred | Levon Yon | |
Merlin | Tim Elliott | |
Nimue | Naomi Williams-Covey | |
Morgan La Fey | Sherry West | |
Squire Dap | Nicolas Pacchiano | |
Tom | Mike Smith | |
Page | Tanner Yzerman | |
Sir Dinadan | Heimen Van Essen | |
Knight Bliant/The Herald | David Grantham | |
Knight Clarius | David Young | |
Knight Colgrevance | Dennis Daly | |
Knight Guilliam | Gene Manason | |
Knight Lionel | Randy Young | |
Knight Sagramore | Don Sylvestre | |
Lady Anne | Terri Thompson | |
1st Lady in Waiting | Lynn Rowley | |
2nd Lady in Waiting | Ania Hamel | |
Ladies of the Court | Suzanne Berg | |
Ladies of the Court | Emily Bontje | |
Ladies of the Court | Kira Daly | |
Ladies of the Court | Gina Damberger | |
Ladies of the Court | Rachel Erickson | |
Ladies of the Court | Isabella Pacchiano | |
Ladies of the Court | Annie Pentney | |
Ladies of the Court | Kelsey Ranshaw | |
Ladies of the Court | Christine Reynolds | |
Ladies of the Court | Amy Sparrow | |
Ladies of the Court | Hannah Unterschultz | |
Ladies of the Court | Rosemary Van Dyk | |
Ladies of the Court | Erin-Lynn Ward |
Orchestra
Piano | Wilma Rothbauer | |
Flute | Carmel Dodsworth | |
Clarinet | Kim Dixon | |
Clarinet | Joanne Sampson | |
Trumpet | Brian McGregor | |
Trumpet | Roy Styan | |
French Horn | Kendra Hamilton | |
French Horn | Myrna Weiden | |
Trombone | Rob Eberhardt | |
Percussion | Dave Ramsey | |
Electric Bass | Jim Shultz | |
Violin | Bill Broens | |
Violin | Elizabeth MacDonell |
Backstage Crew
Assistant Stage Manager | Pasqualina Iapaolo | |
Running Crew | Angela Maki | |
Lighting Board Operator | Cameron Ross | |
Lighting Board Operator | Derek Ross | |
Sound Operator | John Fink |
Marketing
Photography | Janet St. Germain | |
Videographer | Stuart Bentley | |
Videographer | Ron Seidel | |
Poster Design | JP Thibodeau | |
Program Design | Les Sorenson | |
Marketing | Erin Madill | |
Marketing | Darren Stewart |
Front of House
Front of House Manager | Caren Johnson | |
Front of House Manager | Karen Renzoni |